czwartek, 2 sierpnia 2012

Ujeżdżenie


„Ujeżdżenie to takie szkolenie konia, które doskonali jego ruchy i naturalną równowagę”.
Linda Richardson

Celem tej dyscypliny jest wywołanie w widzach wrażenia, że koń sam z siebie porusza się pięknie, lekko i harmonijnie.
Przed występem konieczna jest rozgrzewka, jej czas może się wydłużyć zależnie od wieku, temperamentu i doświadczenia konia. O wyznaczonej godzinie jeździec prezentuje się sędziom. Od chwili, gdy przewodniczący jury da sygnał, zawodnik ma minutę na przygotowania.
Wykonuje się figury o rosnącym stopniu trudności: zmiany chodu, wolty, pół piruety w galopie, serpentyny z pięciu pętli. Zawody w ujeżdżeniu rozgrywane są na piaszczystym czworoboku o wymiarach 20 x 60 m. Czworobok jest ogrodzony płotkami a wybrane punkty są oznaczone literami. Najciekawsze i najbardziej widowiskowe są układy dowolne z podkładem muzycznym, tzw. KÜR.

Kryteria ocen:
Poszczególne elementy są oceniane w skali od 0 do 10 punktów. U konia liczy się posłuszeństwo, zebranie, płynność chodów, a u jeźdźca dosiad,postawa, używanie pomocy i precyzja przejazdu.

Koń:
Wierzchowiec musi mieć silny grzbiet, elastyczny zad, mocne stawy skokowe, wydatny kłąb. Wreszcie inteligencję, która pozwoli pojąć wszystkie subtelności tej dyscypliny.

Strój do ujeżdżenia:
W zawodach niższej rangi nosi się ciemną marynarkę, jasne bryczesy,rękawiczki, toczek lub melonik. Kobiety powinny mieć gładko zaczesane włosy.

Sztuczne pomoce:
Palcat jest zabroniony, dopuszczalne są klasyczne ostrogi.

Programy:
- W programie św. Jerzego najtrudniejszymi elementami są zmiany nogi w galopie co cztery tempa i pół piruet w galopie.
- Program Intermediate I obejmuje serpentynę z pięciu pętli, zmianę nogi co cztery tempa i piruet (wszystko w galopie).
- W skład Intermediate II wchodzi piaff, pasaż, i zmiany nogi w galopie co trzy tempa.
- W Grand Prix i Grand Pix Special zadania są te same tylko różnią się poziomem trudności (do piętnastu zmian nogi co jedno tempo oraz seria dziewięciu takich zmian na linii środkowej, między dwoma piruetami,cztery zmiany odwrotne i do piętnastu kroków piaffu.)

Nasze sukcesy w ujeżdżeniu: 
- 23 miejsce Anny Bienias na Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Rzymie
- 11 miejsce Małgorzaty Morsztyn w Finale Pucharu Świata w 2001 r.

Ujeżdżenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem, tak ze strony publiczności, jak i samych zawodników, a jego poziom stale się podnosi.
Ważnym wydarzeniem dla ujeżdżenia stało się wprowadzenie programów dowolnych z podkładem muzycznym tzw. KÜR, co uczyniło tą konkurencję znacznie ciekawszą i przysporzyło jej nowych miłośników na całym świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz