czwartek, 2 sierpnia 2012

Podstawowe informacje

Koń od starożytności był zwierzęciem domowym Konie będące zwierzętami stadnymi są skłonne by pójść za ich liderem stada. Instynktownie robią to dla możliwości zapewnienia sobie jedzenia i poczucia bezpieczeństwa. Ta zdolność koni pozwala człowiekowi jako jeźdźcowi zadziałać jak lider stada. Konie uczą się nowych instrukcji i są im posłuszne. Stąd bierze się możliwość szkolenia z wykorzystaniem właściwych pozytywnych i negatywnych bodźców, by sprawić by koń był uległy i łatwy do prowadzenia.

Stado koni składa się z pewnej ilości koni płci żeńskiej (klaczy) i koni młodych i niedojrzałych oraz z tylko kilku samców (ogierów). Przywódca stada jest zawsze klacz zwana klaczą alfa.

Chody konia

Koń może poruszać się czterema różnymi typami chodów: stęp, kłus, galop i cwał.

Stęp, czyli najwolniejszy chód konia jest bardzo prosty. Tylko jedna z nóg w tym chodzie znajduje się nad ziemią. Konie są szkolone, by reagować na subtelne wskazówki jak ściskanie boków lub popuszczanie i ściąganie wodzy.

Kłus konia można przyrównać do truchtu. Jego przednia noga i przeciwna tylna noga równocześnie dotykają ziemię. Są różne sposoby na wprowadzenie konia w kłus.

Galop to chód konia na trzy takty, w którym jego przednia noga i przeciwna tylna noga równocześnie uderzają w ziemię, a dwie pozostałe z osobna. W galopie przez krótką chwilę koń pozostaje w locie.

Cwał to najszybszy dwutaktowy chód konia. Cwałujacy koń używa dwóch łączonych w pary nóg, by z całą prędkością wprawiać w ruch swoje ciało. Cwał to chód wykorzystywany podczas wyścigów.
 

Konie czystej krwi

Konie czystej krwi to rasa konia która istnieje od XVIII wieku w Anglii. Rasa ta powstała w wyniku hodowli poprzez skrzyżowanie klaczy angielskich z importowanymi ogierami koni arabskich. Rasa, która powstała znana jest z temperamentu i zdolności wyścigowych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz