Wolty i półwolty
Woltą jest koło o średnicy 6 metrów. Wykonywana jest we wszystkich chodach, choć w galopie wymaga już zebrania i jest ćwiczeniem zaawansowanym. Półwolta jest to pół koła o średnicy 6metrów, po czym w linii prostej dojeżdża się do ściany w odległości 9metrów od punktu rozpoczęcia półwolty.

Zmiany kierunku
Trzy podstawowe metody zmiany kierunku na ujeżdżalni to:
- zmiana kierunku (po przekątnej) - wykonujemy ją wyjeżdżając 6metrów od narożnika, jedziemy po przekątnej przekraczając środek czworoboku (litera X) i dojeżdżamy do ściany 6 metrów od narożnika (w kłusie jedziemy anglezowanym lub ćwiczebnym)
- zmiana kierunku przez ujeżdżalnię - możemy ją wykonywać na polecenie instruktora w każdym miejscu długiej ściany czworoboku (na ogół w kłusie jedziemy w dosiadzie ćwiczebnym)
- zmiana kierunku przez długość - wykonujemy ją jadąc po linii środkowej od litery A do C lub odwrotnie (w kłusie dosiad ćwiczebny,rzadko anglezowany)

Koła
Koła na ujeżdżalni mogą mieć zadaną średnicę (na przykład 10 metrów, 15 metrów, 20 metrów). Koła 20 metrowe wykonujemy w3 miejscach - koło środkowe oraz 2 koła w oparciu o krótkie ściany.Koła mniejsze wykonujemy w punktach, które zapewniają wykonanie poprawnego koła o zadanej średnicy.

Zmiana kierunku w kole i zmiana kół
Zmianę kierunku w kole zgodnie z zasadami można wykonać tylko w jeden sposób - punkt zmiany kierunku koń musi przekroczyć na linii środkowej i zawsze w kierunku bliższej krótkiej ściany (oczywiście oprócz koła środkowego). Zmiana kół (zaznaczona na rysunku ciągłą linią) jest wykonywana jako ósemka, gdzie punkt zmiany pokrywa się z punktem w środku czworoboku, czyli literą X.

Wężyk
Wężyk polega na odjechaniu od ściany i powrót na nią. Wężyk pojedynczy - zaczynamy na długiej ścianie w odległości 6 metrów od narożnika i odjeżdżamy na odległość 5 metrów od ściany, a następnie dojeżdżamy do ściany w odległości 6 metrów od narożnika. W wężyku pojedynczym następuje dwukrotna zmiana ustawienia konia - w czasie odjeżdżania od ściany i w czasie dojeżdżania do ściany na środkach tych krzywych należy zmienić ustawienie konia.
Wężyk podwójny wykonujemy podobnie, lecz odjeżdżamy na 2.5 metra od ściany, powracamy i łagodnym łukiem znowu odjeżdżamy na 2.5 metra.Początek i koniec podobnie, jak w wężyku pojedynczym.
W obu przypadkach w kłusie anglezowanym nie zmieniamy nogi, na którą anglezujemy, aby nie zaburzać rytmu koniowi.

Serpentyna
Serpentyna często mylnie nazywana jest wężykiem, co prowadzi do nieporozumień. Serpentyna zaczyna się zawsze na środku krótkiej ściany i kończy się na środku przeciwnej. W serpentynie określa się ilość zakrętów, które należy zrobić na całej długości ujeżdżalni, każdy zakręt musi być o tym samym promieniu, a pomiędzy kolejnymi zakrętami jest prosta, na której należy zmienić ustawienie konia. Na prostych między zakrętami następuje również zmiana nogi w galopie (zwykła lub lotna).

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz