czwartek, 2 sierpnia 2012

Trujące rośliny

PRZYCZZYNY ZATRUĆ - zatrucie może być spowodowane zjedzeniem albo bezpośrednio toksycznej rośliny, albo zanieczyszczonego chwastami siana. W tym drugim wypadku zatrucie ma często charakter chroniczny, na skutek długotrwałego spożywania siana zawierające go większe ilości szkodliwych roślin.Najbardziej toksyczny jest cis. Zatrucia cisem, nazywanego niegdyś "chorobą konia karawaniarza" (cisy często rosły na cmentarzach), zazwyczaj nie można stwierdzić po żadnych objawach. Koń po prostu nagle zdycha, w ciągu kilku minut po zjedzeniu gałęzi tego drzewa. Toksyczne są zresztą wszystkie części cisu. Stwierdzono, że zatrucia zdarzają się najczęściej jesienią i zimą. Śmiertelna dawka wynosi od 0,5 do 2 g na kilogram (czyli, dla konia ważącego 500 kg, jest to od 250 g do 1 kg).
NAJCZĘSTSZE OBJAWY- roślin toksycznych jest bardzo wiele i trudno byłoby sporządzić ich kompletną listę, dlatego zostały zgrupowane w zależności od głównych(chociaż nie jedynych) symptomów zatrucia. Symptomy trawienne wywołują następujące rośliny: jałowiec, tuja, żołędzie dębowe, drzewo laurowe,szalej, oleander, starzec Jakubek, tojad, szczyt, gorczyca, ligustr i jemioła. W większości wypadków trujące są liście, z wyjątkiem tojadu(korzeń), drzewa laurowego (kora) i dębu (owoc). Symptomy nerwowe wywołują: skrzyp, kąkol, bukszpan, groszek siewny, robinia, łubin,szalej, pokrzyk, blekot i datura. Także w tym wypadku najbardziej toksyczne są liście, z wyjątkiem robinii (kora) i szaleju (bulwa). Do roślin wywołujących symptomy skórne należą: gryka, dziurawiec, wyka,koniczyna szwedzka oraz koniczyna biała, w razie nadmiernego spożycia.Natomiast mąka gryczana nie jest toksyczna, bowiem substancje trujące znajdują się w łodygach, kwiatach i liściach. Te rośliny powodują obrażenia u koni o jasnej maści, a zwłaszcza na odmianach (głowa, dolne partie kończyn). Symptomy skórne mogą wiązać się z symptomami trawiennymi, a niekiedy też nerwowymi. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w wypadku tego rodzaju zatrucia, jest ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. Symptomy sercowe wywołują nadziemne części naparstnicy i bluszczu. W wypadku takiego zatrucia trzeba przede wszystkim zapewnić koniowi absolutny spokój i nie zmuszać go do ruchu.
LECZENIE I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI- w większości wypadków leczenie zatruć jest typowo symptomatyczne. Niema specjalnego antidotum (wyjątki od tej reguły, n.p.: w wypadku zatrucia skrzypem podaje się witaminę B1). W każdym razie należy zastosować odpowiednią dietę. Na szczęście zatrucia rzadko są śmiertelne. Niemniej jednak interwencja weterynarza jest na ogół nieodzowna. Od kilkunastu lat mówi się o "chorobie traw" (grass sickness), pojawiającej się bez widocznej przyczyny u koni na pastwisku i objawiającej się głuchą kolką (bez ciężkich napadów), prowadzącą najczęściej do śmierci. Dotychczas nie udało się wyjaśnić mechanizmu tej choroby. Samo pożywienie może być także szkodliwe. Pasze wysokoenergetyczne (granulat, pszenica, jęczmień, owies, itp.), spożywane w nadmiernych ilościach, mogą spowodować zatrucie, niekiedy nawet śmiertelne.

Przykłady:
To właśnie cis był powodem śmierci Wichury w książce 
Koń zwany Cieniem.


Cis

SYMPTOMY ZATRUCIA

Symptomy trawienne wywołują:


Tuja


Dąb szypułkowy


Szalej


Jemioła


Oleander


Ligustr


Drzewo laurowe


Starzec Jakubek

Symptomy nerwowe:


Skrzyp

Symptomy skórne:


Dziurawiec


Robinia akacjowa

Symptomy sercowe:


Bluszcz


Naparstnica

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz